Kako spustiti zamero?
Kako spustiti zamero?
Zamera je energija, ki nas drži ujete v preteklosti in (negativno) ostajamo povezani z osebo, ki ji zamerimo. Zamera kaže na krivico – najbolj je povezana z dejanjem krivice – tisti, ki zameri običajno doživlja neko situacijo v odnosu z nekom, kot krivično – povzročena je bila čustvena bolečina in/ali celo konkretno krivično dejanje. A ne glede na vse. Če zamere ne spustimo, smo mi tisti, ki pijemo strup še naprej.
Zamera namreč ustvarja samo in zgolj iluzijo, da smo močni napam drugi osebi. Resnica pa je, da dokler nosimo zamero, svojo dragoceno moč izgubljamo. Prav tako ostajamo ujeti v preteklosti in vezani na osebo, ki ji zamerimo, medtem ko gre ta oseba, ki ji zamerimo, nam je povzročila krivico, nas prizadela, skozi življenje lahko lahkotno naprej. Kakorkoli obrnemo, je za nas najbolj zdravo, če začnemo delati na tem, da zamero spustimo.
Najtežje je verjetno spustiti zamere do staršev in najbližjih, saj smo z njimi najdlje in najtesneje povezani. Do zamere pogosto pride v odnosu z nekom, ki smo mu 100% zaupali, pričakovali od njega več, drugače kot nam je lahko dal.
PREBERITE TUDI: VLOGA ČRNE OVCE V DRUŽINI: PSIHOLOGIJA NASTANKA IN KAKO SE JE OSVOBODITI?
A povsem človeško je, da čutimo jezo, žalost, zmedo, ko nas prizadene nekdo, ki ga imamo radi, smo mu zaupali. Kljub vsemu, dlje ostajajmo v zameri in vrtimo stare filme, globlja postaja in s poglabljanjem se kopičijo jeza, bes, razočaranje, ki na koncu prevzamejo zgolj nas: jezo in grenkobo prenesemo v nove odnose, ne zmoremo uživati v sedanjem trenutku, v novem odnosu, lahko postanemo depresivni, prestrašeni, zaskrbljeni…
Zato si še enkrat postavite vprašanje, zakaj bi držali zamero do nekoga, ki mu je verjetno povsem vseeno, da vas je prizadel?
Spustiti zamero – ni enostavno, je pa 100% mogoče!
Da, spustiti zamero je lahko težko. Sploh, če oseba na drugi strani, ki vas je prizadela ne priznava krivice, bolečine, ki vam jo je povzročila in za njo ne prevzame svoj del odgovornosti. Kar še oteži spuščanje zamere. Vedite, da spuščanje zamere ne prinese nujno sprave. Zamero lahko spustite tudi brez sodelovanje druge osebe. Spuščanje zamere zahteva svoj čas. Bodite ljubeči do sebe. Poskusite meditirati, pišite dnevnik, izražajte čustva. Zavedajte se, da so vaša čustva povsem legitimna. Ne potiskajte jih stran ali racionalizirajte. Spuščanje zamere ne pomeni, da je dejanje osebe, ki vas je ranila sprejemljivo. Svoj del odgovornosti bo oseba tako ali drugače nosila. Spuščanje zamere pomeni, da sebe odrešite teže in negativne energije. Zavedajte se, da je spuščanje zamere proces. Pomembna je želja, da želite spustiti in da po potrebi poiščete pomoč.
Zakaj ne morem spustiti zamere?
Če zamere ne morem spustiti več let, se je morda smiselno vprašati spodnje:
- Ali imam od držanja zamere, kakšne „koristi“?
- Ali držite zamero, ker se ne želite soočiti s čustveno bolečino, ki sledi?
- Kakšno bi bilo vaše življenje, če bi preteklost pustili za seboj?
- Kaj bi se spremenilo, če bi v tej situaciji in odnosu prevzeli drugačen položaj, vlogo?
Zelo pomemben del spuščanja zamere je tudi prevzemanje odgovornosti – kako sem sam/a prispeval/a, da se je to zgodilo? Prevzemanje odgovornosti ne pomeni, da se obsojamo in krivimo, ampak pomeni nevtralen pogled na situacijo in svojo vlogo v njej. Ko začnemo to raziskovati, se nam hitro stvari začnejo obračati na bolje in zamera začne popuščati, s tem pa tudi naše počutje postaja boljše in se lahko začnemo odpirati novim odnosom in situacijam.
PREBERITE TUDI: Čustvena zrelost: kdo je čustveno zrel človek in kako razvijati čustveno zrelost?
Pogled v svoj delež vloge nas običajno pripelje do prepričanj, družinskih vzorcev in nerazrešenih vsebin, ki jih nosimo v podzavesti in nezavednem. Ko začnemo delati na tem, pa si zares lahko obetamo olajšanje…
Dobro-došli…
VAM LAHKO POMAGAM?
S transpersonalno hipnoterapijo in somatsko hipnoterapijo sem pomagala že mnogim.
Vabljeni.
TRANSPERSONALNA HIPNOTERAPIJA
Gre za edinstven hipnoterapevtski pristop, ki je sicer mednarodno uveljavljen in obstaja med nami že dolgo časa. Transpersonalna hipnoterapija je nastala kot podaljšek transpersonalne psihologije. Sestavljajo jo štiri komponente: psihoanalitična, vedenjska, humanistična in transpersonalna psihologija.
Več o transpersonalni hipnoterapiji si lahko preberete TUKAJ.
Možnost brezplačnih konzultacij:
Želim več informacij in se prijaviti na brezplačni uvodni pogovor.
SOMATSKA HIPNOTERAPIJA
Somatska hipnoterapija je oblika terapevtskega dela na sebi, ki se osredinja na somatske pristope in samoregulacije čustev. Osredotoča se predvsem na povezavo med telesom, dihom, umom in čustvi. Somatska hipnoterapija naslavlja izvor težav in stisk preko telesa in njegovih odzivov, saj velja vodilo, da je naše fizično telo zemljevid naših podzavestnih vsebin, potlačenih čustev, občutkov, travm, strahov itn. Ker se izvaja s pomočjo hipnoze, velja za intenzivnejšo terapijo.
Več o somatski hipnoterapiji si lahko preberete TUKAJ.
Spremljaš me lahko tudi na Facebooku in Instagramu.
VIR slike: https://pixabay.com/illustrations/ai-generated-chakra-yoga-woman-8145500/
VEČ VSEBIN:
Kaj pomeni delati s podzavestjo in nezavednim? (piše hipnoterapevtka)