Čustvena zrelost Pixabay

Čustvena zrelost: kdo je čustveno zrel človek in kako razvijati čustveno zrelost?

Čustvena zrelost: kdo je čustveno zrel človek in kako razvijati čustveno zrelost?

V zadnjem času veliko beremo in slišimo o čustveni nezrelosti in čustveno nezrelih ljudeh, čustveno nezrelih starših. Tu ni dvoma, ob čustveno nezrelih ljudeh je življenje težje in bolj zahtevno. A vedno, ko smo obkroženi s čustveno nezrelimi posamezniki, ali so nas celo vzgajali čustveno nezreli starši in se želimo osvoboditi toksičnih vezi in jih prekiniti, moramo najprej vedeti, kaj sploh pomeni čustvena nezrelost in kako jo lahko prepoznamo. Šele takrat bomo lahko stopili na pot lastnega zorenja in čustvenega odraščanja. Saj, če so nas vzgajali čustveno nezreli starši, smo verjetno tudi sami na neki ravni čustveno nezreli, a z zavedanjem, kar je naša prednost. Če želimo zoreti in rasti, je verjetno edini način delo na sebi in terapija. In še poudarek: odločitev za terapijo je ena izmed bolj zrelih odločitev, ki jo lahko sprejmemo – za svojo dobrobit in za dobrobit naslednjih generacij.

Danes bomo pozornost usmerili na čustveno zrelost – kako jo lahko krepimo, razvijamo in kakšne so lastnosti čustveno zrelih ljudi.

PREBERITE TUDI: VLOGA ČRNE OVCE V DRUŽINI: PSIHOLOGIJA NASTANKA IN KAKO SE JE OSVOBODITI?

Kdo je čustveno zrel?

Vsi kdaj pa kdaj reagiramo nezrelo. Vendar pa je velika razlika med nekom, ki je čustveno nezrel in nekom, ki je čustveno zrel.

Strokovnjaki pravijo, da imajo čustveno zreli ljudje naslednje lastnosti (opisanih je le nekaj):

  • zavedajo se svojih čustev in hkrati razumejo, da so čustva le del njih – to pomeni, da se ne identificirajo s čustvom oz. čustvi: razumejo, da niso npr. jezen človek, ampak je jeza le del njih in jo le občasno doživljajo
  • čustva prepoznavajo in jih svobodno izražajo, tudi neprijetna (pomembno: ko izražajo neprijetna čustva, kot je npr. jeza, ne ranijo ali prizadenejo drugih)
  • čustva jih ne preplavijo in povsem prevzamejo – lahko jih upravljajo
  • zelo pomembna lastnost je tudi prevzemanje odgovornosti za svoja čustva – ne krivijo drugih za svoje nezadovoljstvo in slabo počutje
  • zanimajo se za čustva in čustvene potrebe drugih ljudi
  • drugim dajo prostor, da se tudi sami izrazijo in delijo, kako se počutijo
  • redko (ali nikoli) se odzivajo z obrambnim mehanizmom, tudi če se ne strinjajo z nekom ali nečem

Kako lahko razvijate čustveno zrelost?

Razvijanje čustvene zrelosti običajno vodi do izboljšanja odnosov z drugimi, pa tudi do boljšega počutja. Strokovnjaki razlagajo, da raziskave o zadovoljstvu z življenjem kažejo, da je nizka čustvena zrelost – čustvena nezrelost – neposredno povezana z višjo stopnjo osamljenosti in nizkim zadovoljstvom z življenjem.

PREBERITE TUDI: DRUŽINSKE SKRIVNOSTI: POSLEDICE IN NEGATIVEN VPLIV NA VAŠE ODNOSE, ŽIVLJENJE

Začnite pisati dnevnik

Vodenje dnevnika ima veliko koristi. Pomaga vam lahko pri izražanju tega, kar čutite, in pri prepoznavanju ter poimenovanju različnih čustev in intenzivnosti čustev. Tako lahko povečujemo samozavedanje. Če ne vesta, kako bi začeli s pisanjem dnevnika čustev, poskusite najprej z lepljenjem slik, ki izražajo vaše počutje in barvanjem (izbirajte barve, ki predstavljajo vaše trenutna čustva). Kasneje jih lahko ubesedite.

Povežite se čustveno zrelimi ljudmi

Če imate možnost, se obkrožite z ljudmi, ki jim je resnično mar za vaša čustva in vas spoštujejo. Tako boste tudi sami lažje spoznavali, kaj zares pomeni biti čustveno zrel.

Prisluhnite čustvom

Čustva jemljite kot glasnike, ki vam želijo nekaj sporočiti, zato se izogibajte tlačenju čustev ali zanikanju. Na takšen način raziskujte tudi čustvene potrebe, ki so zadaj. Čustva se oglašajo preko naših teles (somatsko), zato prisluhnite tudi svojemu telesu. Če ne veste, kako začeti, poiščite npr. na spletu vodeno meditacijo, ki vas bo povezala s telesom in čustvi.

PREBERITE TUDI: ZAKAJ PONAVLJAMO NEGATIVNE VZORCE?

Raziskujte čustva

Spoznavajte, raziskujte svoja čustva. Tudi nasploh berite, poslušajte strokovne knjige o čustvih. Bodite radoveden, iskriv učenec. Spoznavajte, kje se začne določeno čustvo, kako vam lahko pomaga (tudi, če je negativno). Tako boste lažje upravljali s svojimi čustvi, da vas ne bodo preplavila.

Prevzemite odgovornost za svoja čustva in doživljanje

To je verjetno najbolj pomemben del pri zorenju in ključ, da postanete čustveno zrela oseba. Šele, ko zmoremo prevzeti odgovornost za svoja čustva in doživljanje, takrat bomo začeli zares rasti in se spreminjati v pozitivno smer.

VAM LAHKO POMAGAM?

S transpersonalno hipnoterapijo in somatsko hipnoterapijo sem pomagala že mnogim.

Vabljeni.

TRANSPERSONALNA HIPNOTERAPIJA

Gre za edinstven hipnoterapevtski pristop, ki je sicer mednarodno uveljavljen in obstaja med nami že dolgo časa. Transpersonalna hipnoterapija je nastala kot podaljšek transpersonalne psihologije. Sestavljajo jo štiri komponente: psihoanalitična, vedenjska, humanistična in transpersonalna psihologija.

Več o transpersonalni hipnoterapiji si lahko preberete TUKAJ.

Možnost brezplačnih konzultacij:

Želim več informacij in se prijaviti na brezplačni uvodni pogovor.

SOMATSKA HIPNOTERAPIJA

Somatska hipnoterapija je oblika terapevtskega dela na sebi, ki se osredinja na somatske pristope in samoregulacije čustev. Osredotoča se predvsem na povezavo med telesom, dihom, umom in čustvi. Somatska hipnoterapija naslavlja izvor težav in stisk preko telesa in njegovih odzivov, saj velja vodilo, da je naše fizično telo zemljevid naših podzavestnih vsebin, potlačenih čustev, občutkov, travm, strahov itn. Ker se izvaja s pomočjo hipnoze, velja za intenzivnejšo terapijo.

Več o somatski hipnoterapiji si lahko preberete TUKAJ.

Spremljaš me lahko tudi na Facebooku in Instagramu.

VIR slike: https://pixabay.com/photos/woman-girl-female-young-beauty-3597015/

Pri pisanju sem si pomagala z: https://psychcentral.com/

Vloga črne ovce v družini: psihologija nastanka in kako se je osvoboditi?

Košarica