051/ 305-224/ info@mojcakoprivnikar.si

https://pixabay.com/photos/woman-beauty-outdoors-girl-female-3599869/

Kako umiriti svoje misli, ko nič ne pomaga: en učinkovit način

Protected by Copyscape

Tina je preživela naporen dan v službi. Komaj je čakala, da pride domov in se odklopi. Ko pa je končno zaprla vrata pisarne in prišla domov, se ni umirila. Njena glava je delala še naprej in misli so nekontrolirano švigale. Ugotovila je, da je tudi psihično in energijsko izčrpana. Pomagal ni niti počitek. Naval misli je malo ublažil sprehod v naravi in interakcije z bližnjimi. A ko se je ulegla v posteljo, se je zopet začelo… To kar doživlja Tina, je danes vse bolj razširjeno.

Razlogov za ponavljajoče misli je več

S ponavljanjem istih ali podobnih miselnih procesov naši možgani želijo nezavedno rešiti ali zaključiti „odprte“ stvari, ki nas (zavedno ali nezavedno) težijo oz. predvideti prihodnost, ki bi nas obvarovala pred dodatnim stresom. Ker pa pravega zaključka ni, se misli in nemir vedno znova vračajo. Skupni imenovalec je, da nismo v sedanjem trenutku, in smo najverjetneje v nekakšnem strahu in skrbeh.

Bolj zapleteno pa vse skupaj postaja, ko naš celoten energijskih sistem postaja preobremenjen. To si lahko predstavljamo kot nasičenost našega energijskega polja z mentalno in čustveno energijo, ki se nikoli ni predelala ali zaključila, in na koncu lahko vodi tudi v izčrpanost fizičnega telesa ali t.i. Izgorelost. Vendar v tem primeru govorimo že o resnejših stvareh, o katerih pa danes tukaj v tem prispevku, ni govora.

PREBERITE TUDI: 5 situacij, ko čustva delujejo proti tebi (in kako to prepoznati)

Naša pozornost je rešitev

Včasih nas miselna preobremenjenost pripelje tako daleč, da se moramo umakniti iz okolja, ki je sprožilec nemira. Včasih pa je dovolj že to, da preusmerimo svojo pozornost. Pozornost je namreč močno orodje. Vsi dobro poznamo rek, da tisto, čemur namenjamo pozornost, raste. In tukaj ni nič drugače; če je naša pozornost na vseh problemih in težavah, ki jih imamo, potem bodo le-ti še rasli. In če se osredotočamo na pozitivne izide, se bodo le-ti zgodili in okrepili.

Če v tem trenutku svojo pozornost usmerimo na dobro hrano, ki jo imamo v hladilniku, bo naša energija začela teči k hrani. Če bomo pozornost tam ohranili, bo v nas, po vsej verjetnosti začela rasti želja, da bi odprli hladilnik in si privoščili nekaj te okusne hrane. Spomnili se bomo, kako okusna je in če bomo postavil še bolj pozorni, bomo opazili, kako se v nas prebujajo neki (prijetni) občutki..

Ali pa našo pozornost usmerimo v nek lep dogodek. Na primer, da se spomnimo, kako smo pred leti sedeli na čudoviti plaži in poslušali valovanje morja, v nas pa je bil mir in neskončna ljubezen. Kar naenkrat naša pozornost začne teči v tisti dogodek in lahko prikličemo tudi lepe občutke.

Zelo podobno je s pozornostjo na negativne stvari. A razlika je, da negativno želimo rešiti, zaključiti, predelati… Zato se vrača, zato ne odneha, zato se ponavlja. Ni naravno. Naša „bit“ to ve in zato želi negativno predelati. In negativen je tudi prekomeren stres v službi, delo, ki nam ni v zadovoljstvo, odnosi, ki nam jemljejo moč in energijo ipd. V ozadju vsega pa so pogosto nepredelana čustva, potreba po nadzoru, ki zopet izhaja iz negotovosti in strahu.

A rešitev ali zaključek pogosto ni dobesedno rešitev, ampak ISKANJE RAVNOVESJA. Potrebno je poudariti, da hitre rešitve ni. In če vse skupaj traja že dlje časa, so skoraj zagotovo potrebni konkretni koraki, morda celo konkretne spremembe.

PREBERITE TUDI: Višji jaz: Kako prepoznaš glas svojega Višjega jaza?

Vaja za umiritev nemirnih misli

Da bi si hipno vsaj malo olajšali brbotanje misli, lahko za začetek poskusite vajo, ki jo hipnoterapevti pogosto uporabimo, ko želimo, da se posameznik s pozornostjo usmeri na trenutek tukaj in zdaj ter najde nazaj pot do SEDANJEGA TRENUTKA.

Vaja je sila enostavna. A potrebna je pozornost in vztrajnost. Verjetno jo bo potrebno ponoviti večkrat. Lahko da nam bodo misli uhajale drugam in se bomo morali vedno znova s pozornostjo vrniti na izvedbo (zato je vajo dobro delati z nekom, ki vas pri tem usmerja).

Gre za vajo 5-4-3-2-1.

Najprej poiščemo miren kotiček, se usedemo in naredimo nekaj globokih vdihov in izdihov.

Potem z odprtimi očmi poimenujemo 5 stvari, ki jih vidimo v prostoru.

Nato oči zapremo in prisluhnemo petim zvokom v prostoru.

Z zaprtimi očmi v spomin prikličemo pet vonjev.

V naslednjem koraku v spomin prikličemo pet okusov.

Zaključimo s poimenovanjem petih senzacij v telesu (nekaj kar čutimo, da se nam v telesu dogaja, npr. tople roke, napetost v ramenih, sproščen trebuh ipd.).

Celoten proces nato ponovimo s poimenovanjem štirih, treh, dveh in nazadnje enega vonja, okusa, zvoka, senzacije in predmeta…

Potem lahko ponovimo vse skupaj in zopet začnemo s številom 5.

Res je potrebno držati pozornost, saj nas bo um verjetno vodil stran od tukaj in zdaj…

PREBERITE TUDI: 4 načini, kako tlačimo čustva in se jim izogibamo (s praktičnimi primeri iz življenja)

Kaj še lahko naredimo za umiritev misli?

Preusmerimo pozornost na/v telo

Vprašajmo se najprej, KAJ SPLOH ČUTIM in, kje v telesu čutim npr. strah (če nas je strah), potem, ali ima ta občutek obliko in kakšen je, topel, hladen, bodičast, težak? TO JE GOVORICA PODZAVESTI. S takšnim opazovanjem občutka, že počasi v telesu vzpostavljamo ravnovesje.

Namesto, da si povemo npr. “strah me je”, malce obrnemo to izražanje v “en del mene je ta trenutek močno prestrašen”. Na takšen način bomo ohranili notranjo moč – saj je prestrašen DEL nas in ne mi V CELOTI. Kar pomeni, da lahko poiščemo, kljub stanju, tudi MOČ

In nenazadnje, če govorimo o strahu, delu nas, ki je trenutno prestrašen, se vprašajmo KAJ TA DEL PRAV TA TRENUTEK OD NAS POTREBUJE?

Je to objem, spodbudna beseda, pogovor, občutek varnosti, ljubezen, sočutje ipd.

Poskušajmo to sebi dati – objamemo sebe, poiščimo, kaj nam daje občutek varnosti, poiščimo sočutje do sebe ipd.

Dobro-došli v spremembo in mir:

Transpersonalna hipnoza

Somatska hipnoza

Empatičen pogovor – delo z notranjim otrokom

Več info: info@mojcakoprivnikar.si

Spremljaš me lahko tudi na Instagramu.

VIR SLIKE: https://pixabay.com/photos/woman-beauty-outdoors-girl-female-3599869/

Zapis ni nadomestilo za obisk ustreznega terapevta.

Članek sem zapisala Mojca Koprivnikar (človek) in ne UI.

Te zanima več vsebin?

Višji jaz: Kako prepoznaš glas svojega Višjega jaza?